Ako „vyliečiť“ ekzém

V jednoduchosti povedané nás ekzém prišiel naučiť – Postaviť sa konečne za seba – Postaviť seba na prvé miesto – Nastaviť si hranice a nedovoliť druhým, aby nás „valcovali“.

PRÍPAD Z PRAXE: Na sedenie prišla mladá žena s ekzémom na rukách, na tele a čiastočne na tvári. Liečila sa dlhodobo, bez efektu, lieky iba utlmovali svrbenie a bolesť. Napriek zdravej strave trpela klientka aj problémami s trávením a alergiou na určité potraviny, nehovoriac o nechuti do jedla.

Z duchovného pohľadu je ekzém neprejavená agresivita, zlosť, hnev, či zúrivosť. Tieto nespracované emócie obzvlášť u žien sú silne deštruktívne a ak sa potláčajú, potom sa skôr či neskôr prejavia na tele.

  • Už z rozhovoru bolo zjavné, že klientka sa potláča. Udávala nespokojnosť v manželstve, manželov nezáujem o rodinu.
  • Ona sa stále snaží, toleruje potichu jeho nálady a jeho nezáujem, sťahuje sa do seba a to všetko „v mene rodiny“. Ak by sme to zhrnuli do jednej vety – v živote ju najviac dráždil manžel.
  • A zrazu tu máme po nejakej dobe spolužitia prejavený ekzém, ktorý dráždi, svrbí, bolí a núti nás venovať mu pozornosť.

To najdôležitejšie v tomto prípade sú dve veci: doslova NE-KOMUNIKÁCIA a NEPREJAVENIE SA – tolerovanie všetkého, potláčanie vlastných pocitov a nulové ventilovanie. 


V terapii sme sa dostali do situácie v ranom detstve, kde mama žije život, ktorý sa jej nepáči. Najradšej by ho odmietla, ale „NEMÔŽE“. Má dieťa, chce udržať rodinu, čo na to povedia ľudia a tak sa s tým zmieruje.

Mnoho podvedomých programov sa prenáša z generácie na generáciu, tie si potom aj my v detstve naťahujeme a následne žijeme. Mama klientky sa cítila ukrivdená, že sa jej otec nevenuje, ale nijako to nedávala najavo. Bola nahnevaná na svojho manžela, na život, ktorý žije, ale ani to nedala nijako najavo.

Potom sa nám negatívne pocity ako hnev, zlosť, agresia „usádzajú“ do tela. A práve toto manželove správanie a klientkine reakcie boli tým hlavným, čo sme v terapii spracovali. Odhalili sme a spracovali podvedomé programy a vzorce správania rodičov, pretože ich výsledkom tu v prítomnosti bol dlhoročný ekzém.

Po prvom sedení odoznel ekzém o 80%, klientka bola spokojná a už tomu nevenovala pozornosť.

Prišla na druhé sedenie tentokrát s témou vzťahy – vzťah k sebe, k manželovi, svokre a okoliu. Celá druhá terapia bola o tom, ako si dovoliť byť sám sebou, UPREDNOSTNIŤ SEBA SAMÉHO pred druhými, nastaviť si zdravé hranice tolerancie a dovoliť si MAŤ SA RADA. A vzťah medzi manželmi sa zlepšil, čo ale odráža zdravý vzťah klientky ku nej samej. Popritom ekzém odoznel úplne. Jeho príčiny sú spracované a teda aj fyzická stránka tela sa mohla navrátiť do harmónie.

Mohlo by sa vám páčiť

Leave a Reply